برای شرکت رایگان در همایش ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 7 اسفند : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

بورس در پایان هفته

اخبار مدیرانبورس، بانک و بیمهبورس در پایان هفته

دوره دیجیتال مارکتینگ

بورس در پایان هفته

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه 92.09.06 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 863 واحد افزایش به رقم 61691 واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 1206 واحد افت عدد 154316 واحد را تجربه كرد.

 

شاخص كل بورس نیز در این روز  با 580 واحد رشد به رقم 82129 واحد رسید.

 

همچنین در این روز مخابرات ایران با 131 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 158 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 2 واحد کاهش به رقم 858 واحد رسید.

در این شرایط دیروز هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه با 2 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل پالایش نفت تهران با 2 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش كل معاملات این روز به رقم 5938 میلیارد ریال رسید.

آخرین روز از معاملات هفته جاری همواره با رشد شاخص های بورس و ثبت رکورد دیگری به پایان رسید تا بورس طی یک هفته موفق به ثبت سه رکورد جدید گردد.

اغلب فعالان اقتصادی و اهالی بازار سرمایه پس از سخنان شب گذشته رییس جمهوری انتظار رویارویی با بازار سرمایه ای پررونق و همراه با شادابی را داشتند چراکه مهمترین موضوع مورد تأکید رییس جمهور در گزارش صد روزه خود به مردم همان حلقه گمشده بورس در سال های اخیر بود یعنی بازگرداندن ثبات و آرامش به تمامی عرصه ها خصوصاً اقتصاد کشور.

براین اساس طی معاملات روز چهارشنبه در گروه پتروشیمی بورس شاهد روندی نزولی اما همراه با حجم معاملات قابل توجه را نظاره گر بودیم بطوریکه در روز صعود شاخص بیشترین تأثیر منفی را سهام پتروشیمی خلیج فارس بر این نماگر داشت، گروه پتروشیمی از جمله گروه های فعال بورس می باشد که علیرغم وجود اخبار مثبت پیرامونی مبنی بر خروج از تحریم ها روند نزولی را زودتر از انتظار آغاز کرد. اهالی تالار بر این باورند از آنجایی که این گروه طی سال های اخیر سعی در خنثی سازی اثرات افزایش تحریم ها با بزرگ نمایی رشد قیمت ارز داشته و البته واقعیت امر نیز همین بوده، امروز که با افت قیمت دلار به تبع خروج از تحریم ها مواجه می باشیم جو بازار سرمایه بر روی این صنعت بیشتر میل به سمت نزول دارد تا صعود اما فراموش نکیم که پس از طی مدت زمان کوتاهی اهالی بازار با دیدن ثابت ماندن نرخ ارز در قیمت های فعلی و نیز سهل تر شدن صادرات و مبادلات مالی این شرکت ها مجدداً به این گروه بورسی اقبال نشان خواهد داد و شاید بتوان گفت این افت قیمت ها آغازی است برای رشد مجدد.

اما گروه دیگری که طی روزهای اخیر آرام و بی صدا در حال حرکت است و شاخص را نیز به همراه خود یدک می کشد گروه مخابرات با دو سهم فعال بورسی خود یعنی "اخابر" و "همراه" می باشد که سهم "اخابر" در رشد شاخص بیشتر از دیگر همگروهی خود است. اهالی تالار بر این باورند که با توجه به عدم انتشار اخبار خاص و تأثیر گذار بر سود شرکت مخابرات ایران طی روزهای اخیر تنها می توان گفت که جا ماندن مخابرات از رشد قابل توجه بازار در سال جاری سبب اقبال بازار سرمایه به این نماد شده است که این موضوع با ادغام اخبار خوش توافق هسته ای اثر دو چندان بر این امر گذارده است.

گروه بانکی نیز چهارشنبه معاملات پررونق و خوبی را پشت سرگذاشت. اهالی تالار صحبت های رییس جمهوری در خصوص تحول این صنعت در آینده ای نزدیک را عامل اصلی بازگشت سهام این گروه به روند مثبت می دانند.

اما گروه پالایشی بورس پس از سپری کردن روند صعودی کوتاه مدت یا بهتر بگوییم نوسانی در روز گذشته مجدداً به مدار نزولی بازگشت که در این اتفاق نماد "شاوان" بی تقصیر نبوده و موج منفی جدیدی به این گروه وارد کرده است اما جالب است بدانید نماد تافته جدا بافته این گروه در روزهای اخیر یا شاید هم ماه اخیر "شنفت" می باشد که توانسته بی اعتنا به جو گروه پالایشی و حتی در مواقعی جو منفی بازار سرمایه پله های نردبان صعود را یکی پس از دیگری طی نماد. اهالی تالار معتقدند شاید عاملی غیر از روند سودآوری و جو روانی مثبت سبب رشد این سهم شده که بازار از آن بی خبر است.

از سوی دیگر شاهد حرکت بدون توقف سهام گروه خودرویی با شتاب بالا در رالی بازار سرمایه هستیم. امروز مدیر عامل ایران خودرو با اعلام افزایش 53 درصدی تولید در این شرکت خبر از حضور نمایندگان دو شرکت پژو و رنو در کشورمان به جهت حضور در نمایشگاه قطعات خودرو داد که گفته می شود طی این حضور نشستی بین مدیران ایران خودرو و نمایندگان این دو شرکت به جهت از سرگیری همکاری ها برگزار خواهد شد.

همچنین اهالی تالار با اعتقاد به رشد حجم معاملات گروه دارویی، نیم نگاهی به این گروه برای هفته آتی دارند.

در پایان به نظر می رسد در هفته آتی نیز روند صعودی شاخص ها و اقبال برای خرید سهام همچنان ادامه دار باشد.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام