برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری پنجشنبه 10 مهر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

سیر توسعه مدیریت: مکتب نئوکلاسیک

تئوریهای مدیریتمقالاتسیر توسعه مدیریت: مکتب نئوکلاسیک

دوره دیجیتال مارکتینگ

سیر توسعه مدیریت: مکتب نئوکلاسیک

برچسب ها: مدیریت

سیر توسعۀ مدیریت در قالب مکاتب مدیریت به شرح زیر ارائه شده است :

1-     مکتب کلاسیک ( 1920 – 1880 )

2-     مکتب نئوکلاسیک ( 1950 – 1920 )

3-     مکتب سیستمی ( 1960 – 1950 )

4-     مکتب اقتضایی ( 1960 تاکنون )

در اینجا به مکتب نئو کلاسیک می پردازیم.

نظریه پردازان نئوکلاسیک (این مکتب به مکتب روابط انسانی نیز شناخته می شود) که عموماً روانشناسان بودند معتقد به تجدید نظر در عقاید کلاسیک‌ها بودند زیرا پیش فرض‌های آن‌ها را برای مدیریت کردن سازمان‌ها ناکارآمد می دانستند. موارد تجدید نظر آن ها به شرح زیر ذکر شده است :

الف) انسان موجودی احساسی، عاطفی و اجتماعی است و تمام رفتارهای او تابع عقلانیت محض نیست. به عبارتی انسان همانند ماشین خشک و بی روح نیست.آزمایش هاثورن

ب) سازمان دارای وجه فنی و اجتماعی است یعنی هم دارای ابعاد فنی و هم انسانی است.

ج) فعل و انفعالات و روابط انسان‌ها با یکدیگر ساختار کالبدی یا رسمی را تحت تأثیر قرار می‌دهد بنابراین از دیدگاه آن‌ها شکل گیری سازمان غیر رسمی در درون ساختار رسمی امری اجتناب‌ناپذیر است.

د) برای رسیدن به کارایی باید انسان را در کانون توجه قرار داد و مهم‌ترین شعار آن‌ها این بود که «یک کارگر خوشحال یک کارگر مولد و بهره‌ور است» .

زمینۀ اصلی شکل گیری این مکتب به مطالعات التون مایو در کاخانجات وسترن الکتریک در شهر هاثورن بود که بعداً توضیح داده خواهد شد. به دلیل تأکید و تمرکز این مکتب بر انسان از آن‌ها تحت عنوان رفتارگرایان، انسان‌گرایان، مکتب روابط انسانی و مکتب منابع انسانی یاد می‌شود.مایو و همکارانش استدلال می کردند که علاوه بر یافتن بهترین روشهای تکنولوژیکی برای بهبود بازده،توجه به امور انسانی برای مدیران مفید و سودمند خواهد بود.به ادعای آنان روابط بین افراد که در درون واحد کار به وجود می آیند،کانون های واقعی قدرت در سازمان را تشکیل می دهند.سازمانها می بایستی برمحور کارکنان ایجادشوند و گرایش ها و احساسات انسانی را مورد توجه قراردهند.از این دیدگاه تمرکز مدیریت برخلاف نظریه مدیریت علمی،عمدتاً برنیازهای فردی است نه نیازهای سازمان.

نظریه پردازان نئوکلاسیک مدیریت را کار با افراد و توسط افراد برای نائل شدن به اهداف سازمانی تعریف نموده‌اند. نئوکلاسیک‌ها در مقایسه با کلاسیک‌ها که برای رسیدن به کارایی و بهره‌روی بر جنبه‌های فنی سازمان تأکید داشتند، توجه به انسان را در سازمان در دستور کار قرار دادند.

سید حمیدرضا عظیمی
این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

نظرات   

 
+3 #1 farzad nasehi ۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۱:۱۸
با سلام و تشکر از مطلب ارائه شده
آیا مکتب نئوکلاسیک امروز همچنان معتبر است؟
آیا میتوان این مکتب است را معادل مدیریت انسان گرایی (Humanistic Management) دانست؟
متشکرم
بازگو کردن
 
 
+1 #2 زهرا ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۶:۵۶
سلام.ببخشید پاور پوینت راجع به مکتب نئوکلاسیک و نظریه هاش ندارید؟
بازگو کردن
 

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام