سینرژی

هم‌افزایی یا سینرژی به انگلیسی Synergy

هم‌افزایی یا سینرژی را این گونه تعریف می کنند؛ زمانی که دو یا چند عنصر، جریان یا عامل با هم همیاری و برهمکنش (تعامل) داشته باشند معمولاً اثری بوجود می‌آید. اگر این اثر از مجموع اثرهایی که هر کدام از آن عناصر جداگانه می‌توانستند به وجود آورند بیشتر باشد در اینصورت پدیده هم‌افزایی یا همان سینرژی رخ داده است. از قدیم گفته‌اند «همکاری نتیجه بهتری می‌دهد». آن نتیجه بهتر همین هم‌افزایی حاصل شده است. مقدار هم‌افزایی را می‌توان با محاسبه برآیند کار گروهی و از سوی دیگر محاسبه مجموع نتیجه کار تک تک افراد در حالت کار جدا و تکی و سپس کسر کردن نتیجه محاسبه اول از دوم به دست آورد.


مثالی که در برای بیان ساده تر و شفاف تر موضوع سینرژی یا هم افزایی مطرح می کنند، عبارت ریاضی روبرو است :  ۱+۱=۳ یا بیشتر.

در واقع اگر دو نفر هر کدام جداگانه فعالیتی را انجام می دادند، هر کدام 1 واحد ارزش ایجاد می کردند، اما زمانی که با هم کار کردند به جای 2 واحد ارزش چیزی بیشتر از آن را خلق کرده اند.

اما خلاف این حالت نیز ممکن است رخ دهد، یعنی اگر چند نفر با هم فعالیت کنند (در کار گروهی) نتیجه ای کمتر از کار تک تکِ افراد حاصل شود، این حالت را نقصان پذیری گروه و یا Social Loafing گویند که از مشکلات احتمالی و بیماریهای احتمالی در کار گروهی است. در واقع Social Loafing و Synergy دو مفهوم متضاد هستند.مشارکت کنندگان در این صفحه
سید حمیدرضا عظیمی
آقای سید حمیدرضا عظیمی
توضیح
شما هم اکنون در حال مطالعه دانشنامه مدیریت و صنعت هستید؛ این بخش صرفاً به شرح و توضیح اصطلاحات و تکنیکهای مدیریتی می پردازد، اگر مایل به مطالعه مقالات بیشتر و تفصیلی هستید، به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.


Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

نظرات   

 
0 #1 زينب احمدي ۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۴۳
نوشته ها عالي بود از زحمت شما سپاسگزارم و موفق باشيد
بازگو کردن
 
 
0 #2 زينب احمدي ۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۴۴
مرسي از تلاشتون موفق باشيد
بازگو کردن
 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام