برای پیش ثبت‌نام در وبینار رایگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری فروردین ماه می‌باشد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402»فرصت


میلیاردری که موسس شرکت نرم‌افزار‌ی SAP است

یادداشتهای تحلیلی و مدیریتیداستانهای مدیریتیمیلیاردری که موسس شرکت نرم‌افزار‌ی SAP است

دوره دیجیتال مارکتینگ

میلیاردری که موسس شرکت نرم‌افزار‌ی SAP است

برچسب ها: میلیاردرها

هاسو پلاتنر در 21 ژانویه سال 1944 در برلین آلمان متولد و در آنجا بزرگ شد. پدر‌هاسو، هورست پلاتنر (1919-2001) یک چشم پزشک بود.‌هاسو پلاتنر پس از اتمام تحصیل در دبیرستان در سال 1963 برای تحصیل در رشته مخابرات به دانشگاه کارلسروهه رفت و با مدرک کارشناسی ارشد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. کار حرفه‌ای پلاتنر در سال 1968 و با استخدام در شرکت IBM آلمان شروع شد.


پلاتنر به همراه چهار همکار قبلی‌اش در شرکت IBM ، دیتمار‌هاپ، کلاوس ولنروتر، ‌هانس ورنر هکتور و کلاوس تچیرا، در سال 1972 بنگاه نرم‌افزار‌ی SAP را تاسیس کردند. هدف موسسان شرکت SAP، تولید نرم‌افزار‌های یکپارچه تجاری برای سازمان‌های بزرگ صنعتی بود. این ایده اولیه موسسین، سبب تولید یکی از مهم‌ترین محصولات نرم‌افزار‌ی جهان شد؛ به طوری که رویکرد سازمان‌های بزرگ را نسبت به پیاده سازی و استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی تغییر داد. این شرکت در سال 1972 با نام « تحلیل سیستم و توسعه برنامه » ایجاد شد. اولین محصولات این شرکت سیستم SAP R/2 بود که به عنوان یک پایگاه داده برای کامپیوترهای بزرگ مرکزی طراحی شده بود. محصول بعدی شرکت در سال 1992 و با نام SAP R/3 به بازار معرفی شد. این محصول با موفقیت زیادی روبه‌رو شد و همین امر سبب رشد چشمگیر شرکت SAP شد. این نرم‌افزار‌ قادر است بخش‌های مختلف عملیاتی شرکت را به یکدیگر متصل كرده و همچنین زنجیره تامین محصول از عرضه‌کنندگان تا مشتریان را تحت کنترل داشته باشد. به این ترتیب شرکت SAP بازار نرم‌افزار‌های سازمانی را به دست گرفت و در صدر پنج شرکت بزرگ فروشنده سیستم‌های یکپارچه منابع سازمانی (ERP) قرار گرفت؛ به‌طوری‌که در آن سال 32 درصد از بازار نرم‌افزار‌ی ERP به SAP تخصیص داده شد. در سال 1999، SAP سومین شرکت بزرگ نرم‌افزار‌ی مستقل جهان محسوب می‌شد این شرکت در آن سال بیش از 1100 مشتری داشت و تعداد نسخه‌های توزیع شده نرم‌افزار‌هایش به بیش از 20000 نسخه در 100 کشور می‌رسید.

درسال 1999، SAP خدمات ERP خود را گسترش داد تا بتواند صنایع مختلف را پوشش دهد. شرکتSAP همچنین محصولات خود را توسعه داد تا به بازار تجارت الکترونیک نیز وارد شده و با ایجاد طرح‌هایی جدید، کارکردهایی برای پشتیبانی از تجارت الکترونیک را به سیستم‌های خود اضافه کرد.

امروزه SAP که دفتر مرکزی آن در والدورف آلمان واقع شده، دارای بیش از 47500 کارمند در 50 کشور دنیا است و بیش از 84000 بار نرم‌افزار‌های مختلف آن نصب شده و بیش از 24 هزار مشتری آن در 120 کشور دنیا از نرم‌افزار‌‌های شرکت استفاده می‌کنند. درآمد شرکت SAP در سال 2009 در حدود 67/10 میلیارد دلار، سود آن در حدود 78/1میلیارد دلار و کل سرمایه‌های آن بیش از 8/13 میلیارد دلار برآورد شده بود.

محصولات شرکت SAP شامل نرم‌افزار‌‌های ERP (نرم‌افزار‌ سیستم‌های یکپارچه منابع سازمانی)، CRM (نرم‌افزار‌ مدیریت ارتباط با مشتری)، SCM (نرم‌افزار‌ مدیریت زنجیره تامین)، SRM (مدیریت ارتباطات با تامین‌کنندگان)، PLM (نرم‌افزار‌ مدیریت چرخه عمر محصول) و غیره می‌شود.

پلاتنر پس از 30 سال کار به عنوان مدیر عامل این شرکت در سال 2003 بازنشسته شد. وی در حال حاضر ریاست هیات مشاوره این شرکت را برعهده دارد. پلاتنر از زمان بازنشستگی خود بسیار در زمینه ارتقای تحقیقات تکنولوژیکی فعال بوده است. او یک مدرک دکترای افتخاری در سال 2002 و یک مدرک پروفسوری افتخاری در سال 2004 از دانشگاه پوتسدام دریافت کرده است.

هاسو پلاتنر ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر در شریسهایم-آلتنباخ در نزدیکی هیدلبرگ آلمان زندگی می‌کند. وی علاقه دارد اوقات فراغت خود را به کشتیرانی در آب‌های عمیق، اسکی، اسنو بورد، تنیس و بازی گلف بپردازد. پلاتنر همچنین یکی از خیرترین افراد در آلمان است. وی در سال 1998 مبلغ 1/2 میلیون دلار از سهام شرکت SAP را برای تاسیس بنیاد فوئر در استیفتانگ‌هاسو پلاتنر صرف کرد. تمرکز این بنیاد بر حمایت از کودکان و نوجوانان محروم آفریقای جنوبی و پشتیبانی از ارتقای علوم و حفاظت از میراث تاریخی این منطقه است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ 12 آبان 1389

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

ورود یا ثبت نامدوره دیجیتال مارکتینگ

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام