برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 10 آذر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


رشد اقتصادی چه اهمیتی دارد؟

یادداشتهای تحلیلی و مدیریتییادداشترشد اقتصادی چه اهمیتی دارد؟

دوره دیجیتال مارکتینگ

رشد اقتصادی چه اهمیتی دارد؟

برچسب ها: اقتصاد

اگر جوانان کنونی نسبت به پدران و پدربزرگان خود از امکانات بیشتر زندگی مثل رایانه، خودرو شخصی، تلفن همراه، سفرهای خارجی و غیره برخوردارند یا اکنون در خانه‌ها وسایل منزل مانند جاروبرقی، ماشین ظرف‌شویی، کولر، بخاری گازی و غیره می‌بینیم که در گذشته وجود نداشت همه اینها ناشی از رشد اقتصادی مثبت و مداوم بوده است. پس اگر رشد اقتصادی صفر شود؛ خبری بد اگر نگوییم، فاجعه‌بار خواهد بود. خصوصا در شرایطی که بیکاری بالا و افزایش جمعیت را داریم و سرانه کالاها و خدمات تولید شده کمتر و کمتر می‌شود. البته رشد اقتصادی به‌معنای افزایش چنددرصدی تولید ملی در هر سال، پدیده‌یی جدید و مربوط به 2، 3قرن اخیر است. اگر به رشد اقتصادی در طول تاریخ بشر نگاه کنیم خواهیم دید که تا میانه قرن 18 میلادی درآمد سرانه تقریبا ثابت بوده است. درآمد سرانه در جهان برای قرن‌ها زیر 1000 دلار قرار داشت یعنی رشد تقریبا صفردرصدی اما در 2قرن گذشته ناگهان با رشدهای چنددرصدی روبه‌رو شدیم که درآمد سرانه را ابتدا در گروهی از کشورها که اینک توسعه‌یافته نامیده می‌شوند هرچند سال دوبرابر کرد.

چنین رشد اقتصادی درآمد سرانه را به سطوح باورنکردنی حتی 100هزار دلاری در ثروتمندترین کشورها افزایش داده است. هیچ کشوری بدون رشد اقتصادی مداوم و بهبود رفاه مردم خود نمی‌تواند ادعای سروری و الگو بودن کند. پس باید بپذیریم که رشد اقتصادی مهم است اما به توزیع عادلانه و مواهب این رشد نیز توجه کرد و همچنین به مسایل زیست‌محیطی و آلودگی؛ که احیانا این رشد به وجود می‌آورد و باید از آنان جلوگیری شود.

سال 1393 به روهای پایانی خود نزدیک می‌شود و وقت آن رسیده تا از اوضاع اقتصادی در سال آینده پیش بینی ارائه دهیم. بی‌تدبیری دولت سابق در اداره امور کشور و وابستگی ادامه‌دار اقتصاد به صادرات نفت و کاهش قیمت این کالا باعث شده است که اقتصاد در برابر تکان‌های گوناگون آسیب‌پذیر باشد. به‌طوری‌که رشد اقتصادی به‌راحتی قربانی می‌شود. سایه سنگین دولت و بخش شبه‌دولتی بر اقتصاد نیز فرصت عرض‌اندام را از بخش خصوصی و شکوفایی اقتصادی گرفته است. همه اینها به‌علاوه ابهام در پرونده هسته‌یی تصویری امیدبخش برای جان‌گرفتن همه‌جانبه بخش‌های تولیدی و رشد اقتصادی مثبت در سال آتی ترسیم نمی‌کند.

 

نوشته شده توسط جعفر خیر خواهان

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام