برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 29 دی ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


فرزندانمان را در امور مالی شریک کنیم

یادداشتهای تحلیلی و مدیریتییادداشتفرزندانمان را در امور مالی شریک کنیم

دوره دیجیتال مارکتینگ

فرزندانمان را در امور مالی شریک کنیم

برچسب ها: آموزشمدیریت مالی

روزی از پسر ۱۶ ساله‌ام پرسیدم که درباره پول چه چیزهایی می‌داند و او خیلی بی‌تفاوت در پاسخ گفت: مسلماً چیزی نیست که روی درخت سبز بشه. با توجه به شخصیت و میزان سن وی، پاسخ طنز آمیزی به نظر می‌رسید اما حقیقتی غیر قابل انکار و نکته‌ای مهم که در سطح جهانی به آن توجه می‌شود این است که برای کسب پول باید به سختی کار کرد و به دقت از آن محافظت کرد.

بی‌ثباتی اقتصاد جهانی طی پنج سال گذشته اهمیت آموزش مدیریت امور مالی به فرزندان را افزایش داده است. آغاز این روند از سنین پایه می‌تواند مهارت‌ها و آموزه‌های سودمندی را در اختیار فرزندان قرار دهد تا در طول زندگی خود به درستی آن‌ها را مورد استفاده قرار دهند. مطالعات مختلفی در این زمینه انجام گرفته اما اکثر آن‌ها دیدگاه مشترکی در رابطه با آغاز این روند از سنین پایه برای نهادینه شدن دانش امور مالی در فرزندان دارند.

هر گروه سنی از علائق، میزان تمرکز و توجه مختلفی برخوردار هستند. از این رو برای هر گروه سنی روش‌های مختلف آموزشی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه روش‌های ساده‌ای که می‌توانند به والدین در آموزش هر چه بهتر مدیریت امور مالی به فرزندانشان کمک کند، معرفی می‌کنیم.

استفاده از طرح پس انداز

پس انداز کردن برای فرزندان خود را از سنین پایه آغاز کرده و آن‌ها را نیز در این روند شریک کنید. خرید یک قلک و آموزش نحوه پس انداز پول برای چیزهای کوچکی که قصد خرید آن را دارند، یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که می‌توان مورد استفاده قرار داد. با افزایش سن، فرزندان خود را به بانک برده و برایشان حساب پس انداز افتتاح کنید. در هر مرحله از این اقدام آن‌ها را شریک کرده و اجازه دهید برخی از مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرند.

بررسی‌های مختلف این موضوع را به اثبات رسانده است که عادت‌های خوب و مناسب در سنین پایه بسیار بهتر و سریع‌تر از زمان بزرگسالی نهادینه می‌شوند. با فرزندان خود گفت‌و‌گوهای دوستانه انجام داده و تجربیات خود را در در رابطه با پول و امور مالی با آن‌ها در میان بگذارید. ما اغلب هزینه‌های خانواده و قبوض را در دسترس فرزندانمان قرار نمی‌دهیم اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که مشاهده یکی از بهترین روش‌های یادگیری است.

درباره این قبیل موضوعات که به صورت ماهیانه به آن‌ها رسیدگی می‌کنید با فرزندان خود گفت‌و‌گو کنید. به عنوان مثال چگونه امور مالی خود را مدیریت می‌کنید؟ چگونه قبوض مختلف را پرداخت می‌کنید؟ از چه روش‌هایی برای پرداخت استفاده می‌کنید؟ تشویق فرزندان برای شرکت و اداره بخشی از امور مالی خانواده نه تنها دانش مالی آن‌ها را افزایش می‌دهد بلکه آن‌ها را نسبت به اموری که باید در یک خانواده بر عهده بگیرند، آگاه می‌سازد.مدیریت مالی

مشارکت فرزندان در طرح‌های کوچک

برخی مواقع برنامه ریزی برای تعطیلات آخر هفته این اجازه را می‌دهد تا برخی از مهارت‌های اولیه فرزندان خود در رابطه با برنامه ریزی و بودجه بندی را مورد آزمایش قرار دهید. پس مسئولیت برنامه ریزی برای یک روز تعطیل را بر عهده فرزندان خود بگذارید. اجازه دهید تا آن‌ها ایده‌های خود را مطرح کنند و سازمان دهی برای بودجه مورد نیاز را بر عهده بگیرند. این روشی معقول و جالب برای آموزش و همکاری تمامی اعضای خانواده است.

آموزش در سفر

بازار ارزهای خارجی برای افراد بزرگسال دنیایی پیچیده محسوب می‌شود، حال اجازه دهید تا فرزندانتان وارد این دنیا شوند! در یک سفر خارجی می‌توانید مفهوم و ابعاد مختلف واحد پول را به فرزندان خود معرفی کنید. با آن‌ها در رابطه با ارزهای مختلف که ممکن است با آن‌ها سر و کار داشته باشند گفت‌و‌گو کرده و در صورت امکان از وسایل و سکه‌های مختلف برای درک هر چه بهتر این موضوع استفاده کنید.

این اقدام می‌تواند توجه آن‌ها را به ابعاد بین المللی پول و امور مالی جلب کند. باید زمان مشخصی را برای آموزش مهارت‌های ساده‌ای که می‌توانند مرز بین آینده خوب و یا بحرانی فرزندانتان را مشخص کنند، اختصاص دهید. دانش مالی مهارتی مهم محسوب می‌شود که نیاز به آموزش و یادگیری دارد و والدین مسیری طولانی برای کمک به فرزندانشان در این زمینه پیش رو دارند.

در همین ارتباط مطالعه مطلب « 5 درس مالی که باید به کودک خود بیاموزید » توصیه می شود.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منبع: پول نیوز

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام