برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 30 شهریور ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


آشنایی با رشته علوم اکچوئریال

مدیریت مالی و حسابداریمقالاتآشنایی با رشته علوم اکچوئریال

دوره دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با رشته علوم اکچوئریال

برچسب ها: مدیریت مالی

در لیست بهترین مشاغل سال ۲۰۱۱ کسانی که در رده سوم قرار دارند، در سال ۲۰۱۰ در رده اول و در سال ۲۰۰۹ در رده دوم قرار داشته اند. Actuary ها بنا بر تعریف لغت نامه لاروس «متخصصانی هستند که برای بیمه ها محاسبات آماری انجام می دهند». به طور تاریخی، اولین بار نیاز به ایجاد چنین تخصصی از طریق بیمه های عمر به وجود آمد (قرن هجدهم میلادی). اما در حال حاضر Actuary، به متخصصی گفته می شود که تاثیر مالی ریسک های مختلف را در  آینده بررسی می کند (ویکی پدیا).

به طور کلی، کار اکچوئری ها، طرح مدل های ریاضی برای فضاهای غیرحتمی است. مثل ارزش گذاری برای محصولات و قراردادهای بیمه ای، ارزیابی محصولات مالی و مدیریت ریسک مالی است. ریسک های مختلف سبب ایجاد گرایش های مختلفی برای اکچوئری ها شده است: اکچوئری های فعال در زمینه مدیریت سرمایه گذاری، بیمه های عمر، بیمه های درمان، بیمه های بازنشستگی، بیمه های اتکایی، بیمه های اتومبیل و …

این رشته در کل دنیا رشته خیلی شناخته شده ای نیست. اما جالب اینجاست که بدانید این رشته به شکل خاص خود، در ایران وجود دارد و در دو دانشگاه تدریس می اکچوئریشود. موسسه عالی بیمه اکو در دانشگاه علامه طباطبایی رشته Actuarial Science (علوم محاسبات و برنامه ریزی بیمه) را در مقطع کارشناسی ارشد از سال ۸۲ به زبان انگلیسی راه اندازی کرد. این رشته در دانشگاه شهید بهشتی با قدمتی بیشتر، به نام آمار بیمه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود. البته سرفصل های دروس ارائه شده در موسسه بیمه اکو کاربردی تر است و انتظار می رود بتواند مباحث مورد نظر برای چند امتحان حرفه ای را پوشش دهد.

اما آیا کسی به صرف گذراندن یک دوره کارشناسی ارشد علوم اکچوئریال یا آمار بیمه، اکچوئری خواهد بود؟ خیر. این رشته یک رشته حرفه ای است. معمولا کسی که تصمیم می گیرد در این رشته کار کند نیازمند گذراندن یک سری امتحانات حرفه ای مربوط با این رشته است. به این ترتیب این امکان وجود دارد که فردی بدون تحصیلات دانشگاهی بتواند یک اکچوئری بشود. یک یا چند انجمن یا نهاد متولی، نیز در هر کشور وجود دارد که مسئول برگزاری این امتحانات و تصمیم گیری و انجام دیگر امور مربوط است. متاسفانه در کشور ما هنوز متولی ای برای برگزاری امتحانات یا سازماندهی فعالان این رشته وجود ندارد.

همزمان با سپری کردن امتحانات، فرد به عنوان کارآموز وارد شرکت های بیمه شده و در نهایت جذب بازار کار می شود و کارفرمای وی هزینه و زمان مورد نیاز وی برای قبولی در امتحانات حرفه ای را فراهم می کند تا در آینده علاوه بر تخصص، از امتیاز حق امضای او هم در گزارش های اکچوئریال بهره مند شود. معمولا تحصیلات دانشگاهی در مقطع لیسانس و حتی فوق لیسانس برای کسانی که با زمینه های علمی دیگر وارد این رشته می شوند، با هدف آماده سازی دانشجو برای گذراندن امتحانات مارتن گونه این حرفه است.

به این امید که برنامه ریزی در ایران به خصوص برنامه ریزی برای ریسک های مالی آینده از طریق شناخت، تقویت و توجه به این رشته معنا و مفهوم جدیدتری پیدا کند!


عاطفه عابدی خوراسگانی*

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منبع: thecoach.ir با اندکی دخل و تصرف


*دارای مدرک کارشناسی آمار از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد علوم اکچوئریال از دانشگاه علامه طباطبایی. درحال حاضر به‌عنوان کارشناس ارشد پژوهش و محاسبات بیمه ای صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، مشغول به‌کار می‌باشد.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

نظرات   

 
+1 #1 mohadeseh ۱۳۹۵-۰۳-۳۰ ۱۳:۲۶
سلام خسته نباشید.من دانشجوی کارشناسی امار بودم و اکنون در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده ام.اطلاعات محدودی درباره گرایش های امار دارم. به آمار ریاضی علاقه ندارم.دو گرایش دیگر به نظرکاربردیتر هستند.میشه درمورد امار بیمه یکم راهنمایی کنید.
بازگو کردن
 

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام